Tektura falista to jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu, w handlu, itd. Ten wyrób z masy papierniczej można podzielić na kilka rodzajów. Skąd wynika jego popularność? Co należy wiedzieć o jakości tektury?
Tektura falista – ogólnie
Po czym można poznać, że ma się do czynienia z takim wyrobem, a nie np. ze zwykłą tekturą, która często poddawana jest recyklingowi?
Na ogół mówi się o dwóch wyróżniających aspektach:
- warstwy – zawsze są trzy. Dwie zewnętrzne są płaskie. W środku jest warstwa falowana, która w swoim kształcie przypomina harmonijkę.
- wytrzymałość – jest ona zdecydowanie większa.
Ten drugi czynnik sprawia, że nie brakuje producentów, którzy chętnie dążą do tego, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów. Jednym z nich jest firma MZPACK. Ich ofertę można znaleźć https://mzpack.pl. Są tam m.in. kwadratowe tuby wysyłkowe, kątowniki z tektury litej. Warto zajrzeć na ich stronę, aby zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, jakie zapewnia ta firma, od wielu lat działająca na rynku.
Skąd wynika popularność tektury falistej?
Jest to materiał, który ma wiele zalet. Oprócz wytrzymałości, należy także wspomnieć o:
- cenie – jest to materiał niedrogi w pozyskaniu,
- ochronie – doskonała propozycja, która jest w stanie zapewnić wysoki poziom ochrony podczas przewożenia towarów, niezależnie od tego, jakie produkty zostają wewnątrz umieszczone
- wadze – materiał jest lekki, co nie umniejsza wytrzymałości,
- ekologia – materiał przyjazna dla środowiska.
Sama obróbka tektury nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Na ogół ma się do czynienia z brązową fakturą. Trzeba jednak dodać, że technologia pozwoliła na to, aby w chwili obecnej można było otrzymać produkty, jakie różnią się nie tylko wielkością, ale także kolorem – jeżeli tylko będzie taka potrzeba.
Jak wygląda produkcja tektury falistej?
Najczęściej ma się do czynienia z brązowymi opakowaniami. Jeżeli jednak jest taka potrzeba, to producent jest w stanie zaoferować produkt, gdzie jedna strona może być biała. W chwili obecnej konsumenci mają możliwość zamówienia kilku rodzajów tego produktu.
Sam proces produkcji arkuszy tektury, jest skomplikowany. Co jednak nie oznacza, że współczesna technologia nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Do dyspozycji są maszyny, które radzą sobie z zadaniami, jakie zostały przed nimi postawione, jeżeli chodzi o tą masę papierniczą.
Makulatura lub włókna drzewne (materiał bazowy) trafia do tekturnicy. Całość dalej kierowana jest do miejsca, gdzie materiał ulega pofalowaniu.
Kolejnym krokiem jest klejenie, odbywającej się w odpowiedniej temperaturze. W tym momencie dochodzi do naklejenia warstwy, którą nazywa się liner. Te warstwy należy nałożyć po odpowiednich stronach pofalowanej wcześniej tektury.
Ostatnim etapem jest wizyta na stole grzewczo-klejącym, skąd wychodzi już gotowa tektura falista.
Wykrawanie tektury falistej
Składa się ona z trzech warstw, jakie są już nierozerwalne. Po tym, jak proces jej produkcji się zakończy, następuje sztancowanie. Chodzi tu dokładnie o wykrawanie. Tak, aby mogła ona zostać dopasowana do potrzeb klientów.
Kształt tektury falistej zależy od tego, do czego ma ona zostać dalej wykorzystana. Czy będzie to opakowanie, czy też kątowniki, tuleje, itd. Możliwości jest naprawdę wiele. Nawet, jeżeli chodzi o to, aby zamówić coś, co na ogół jest niedostępne w standardowych rozmiarach.
Mówiąc o produkcji, nie można zapomnieć o kaszerowaniu. Dzięki temu m.in. powstaje kolorowa odmiana tektury, która może nosić na sobie dowolny, wyrazisty druk. Współczesne możliwości graficzne są naprawdę bardzo duże i przedsiębiorcy chętnie to wykorzystują do tego, aby oznaczyć w sposób unikalny swoje tekturowe produkty.
Rodzaje tektury falistej
W handlu, w branży motoryzacyjnej, chemicznej, medycznej, w gałęziach przemysłowych – dosłownie wszędzie można spotkać się z tą tekturową masą papierniczą. Ciężko tak naprawdę wymienić te miejsca, jakie są w stanie obyć się bez tego materiału, bo tak naprawdę ich chyba nie ma. Powodem tego jest m.in. koszt zamówienia, który nie jest w stanie tak mocno obciążyć firmowego budżetu.
Kwestią jest tylko dobranie odpowiedniej tektury falistej, aby w należyty sposób mogła ona spełniać swoją role. Do wyboru jest kilka rodzajów tektury z warstwą pofalowaną w środku:
- dwuwarstwowa – składa się z linera i warstwy falowanej. Wykorzystywana najczęściej do produkcji opakowań do wysyłek.
- trójwarstwowa – dwa linery i tektura falista w środku. Dzieli się ją na fale B, C i E, różniące się grubością. Wykorzystuje się ją do tworzenia opakowań o różnej grubości
- pięciowarstwowa – najmocniejsza. Dzieli się ją na falę EB lub BC. Wykorzystywana do produktów wielkogabarytowych i przy wysyłkach hurtowych.
Zastosowanie tektury falistej
Nie brakuje przetwórców tektury pofalowanej którzy są w stanie zaoferować różnego rodzaju produkty, jakie mogą, ale nie muszą posiadać nadruku. Ważne jest to, że dostęp do tektury falistej jest tak ogromny i każdy otrzymuje możliwość zamówienia jej dla własnych potrzeb – również, jeżeli pod uwagę bierze się osoby prywatne.
Wykorzystuje się ją najczęściej jako materiały na opakowanie, gdzie wykazuje się ona swoją elastycznością, wytrzymałością.
To także doskonała propozycja, która jest w stanie zapewnić dobrą ochronę podczas remontów i przeprowadzek. Z falistej tektury korzysta także branża budowlana (np. podkłady podłogowe), w sztuce użytkowej, itd. Popularność tej masy papierniczej, w przyszłości, na pewno będzie jeszcze bardziej zauważalna niż to jest teraz.