Jak bezpiecznie zapakować paczkę do wysyłki?

Mzpack - producent opakowań i zabezpieczeń ładunków

Wysyłając paczkę do Klienta, należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Trzeba mieć na uwadze to, że przesyłki są często wielokrotnie przeładowywane i zrzucane w sortowni z podajnika, gdzie oczywiście mogą ulec uszkodzeniu. Chcąc, aby przesyłka dotarła do odbiorcy w nienaruszonym stanie, należy jej zapewnić szczególną ochronę, zwłaszcza jeśli jej zawartość jest cenna czy delikatna.

W jaki sposób może dojść do uszkodzenia paczki?

W trakcie transportu przesyłki może zdarzyć się wiele sytuacji skutkujących zniszczeniem paczki i naruszeniem zawartości opakowania. Do uszkodzeń może dojść już w trakcie przewozu przesyłki do najbliższej sortowni. Podczas jazdy może ona przesunąć się w trakcie ruszania czy hamowania, co może doprowadzić do zderzenia z innym cięższym i twardszym przedmiotem. W sortowni paczki układane są jedna na drugiej, a więc nacisk na delikatny pakunek także może doprowadzić do jego naruszenia. Przesyłanym przedmiotom zagraża więc całe multum różnych okoliczności, właśnie dlatego należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przesyłki od wewnątrz oraz od zewnątrz.

O czym należy pamiętać, pakując przedmiot?

  • Każdy przedmiot musi zostać zawinięty osobno,
  • Do pakowania nadaje się jedynie sztywne i nieuszkodzone pudełko,
  • Paczka musi zostać wypełniona specjalnym materiałem amortyzującym,
  • Najlepiej jeśli ma regularny kształt, bez wystających elementów,
  • Wytrzymałość i rozmiar opakowania musi być dostosowany do jego zawartości,
  • Na paczce należy umieścić wszelkie niezbędne etykiety, a jeśli jej zawartość jest cenna warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie,
  • Do zaklejenia kartonu należy użyć mocnej taśmy przeznaczonej do przesyłek i/lub folii stretch,
  • Na przesyłce musi znaleźć się pojedyncza etykieta z wyraźnymi danymi.
Mzpack - producent opakowań i zabezpieczeń ładunków

Jak bezpiecznie zapakować wysyłany przedmiot?

1. Przygotowanie odpowiedniego rozmiaru opakowania

Opakowanie musi mieć właściwą wielkość oraz kształt, najbliżej zbliżony rozmiarami do gabarytów przesyłanego produktu. Optymalnie dokonany wybór pozwoli na zabezpieczenie towaru przed przemieszczaniem się. Zawartość nie będzie więc uderzała o ścianki opakowania, ponadto ułatwi to przenoszenie ręczne oraz mechaniczne. Co ważne, właściwie dobrany rozmiar pudełka do danego towaru, zmniejszy koszt przesyłki, a także pozwoli na zaoszczędzenie materiałów (wypełniaczy). Warto też pamiętać, że standardowe kształty przesyłek są tańsze w wysyłce, aniżeli te o nieregularnym wyglądzie.

2. Wybór opakowania

W przypadku wysyłania niewielkiego przedmiotu dobrym wyborem będą zwykłe koperty bąbelkowe albo plastikowe torby do wysyłki. Jeśli chodzi o większe towary czy też wysyłki kilku przedmiotów, najlepszym rozwiązaniem są opakowania kartonowe. W wysyłce sprawdzą się nowe kartony z podwójnymi ściankami. Odradza się korzystanie z używanych pudełek, które mogą już stracić swoje właściwości i być mniej wytrzymałe, co mogłoby skutkować zniszczeniem czy wypadnięciem zawartości paczki. Jeżeli jednak konieczne okazuje się skorzystanie z już używanego kartonu, wówczas należy wcześniej sprawdzić, czy jego boki są nadal sztywne, klapy nienaruszone i czy nie ma żadnych rozdarć. Co ważne, przed włożeniem do niego przedmiotu należy też usunąć wszelkie zbędne już etykiety. Paczka jest skanowana przez maszyny, a więc musi się na niej znaleźć tylko jedna ważna etykieta, aby czasem nie zaburzyć ich pracy. Jeżeli przesyłka jest dużych wymiarów, wówczas dobrze ją zapakować w dwa średnie kartony, aniżeli w jeden duży. Dzięki temu można ją lepiej ochronić przed ewentualnym upadkiem i zniszczeniem. Kartonowe pudełka są podstawą w pakowaniu i zabezpieczaniu różnej maści towarów. Pudełko musi być odpowiednich rozmiarów, tak aby swobodnie pomieścić przedmiot, jednak ograniczyć jego możliwości przemieszczania się w trakcie transportu. Należy pamiętać, iż zawartość przesyłki nie powinna w sposób bezpośredni stykać się z wewnętrznymi ściankami kartonu. Z kartonu nie może też w żadnym razie wystawać wysyłany przedmiot! Decydując się na kartonowe pudelka do wysyłki, najlepiej sięgnąć po te specjalnie przystosowane do transportu paczek, gdyż będą one najbezpieczniejszym wyborem. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością, zapewniając przesyłce pełne bezpieczeństwo.

3. Szczelne wypełnienie kartonu

Wysyłany produkt nie może się w paczce przemieszczać, we wszystkich pozycjach przesyłka musi więc zostać unieruchomiona. Bezpiecznym sposobem transportu towaru jest przesyłka ich w pudełkach styropianowych, najlepiej tych o specjalnie wymodelowanym wnętrzu. Dzięki temu ich forma jest perfekcyjnie dopasowana do kształtu zawartości paczki. Styropian musi bezpośrednio przylegać do produktu, w ten sposób można zaoszczędzić na korzystaniu z wypełniaczy, gdyż stają się one zbędne. Styroboxy dobrze ochraniają paczkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a oprócz tego wykazują się właściwościami termoizolacyjnym. Nadają się także do przesyłania towarów wymagających niskich temperatur, czyli leków albo produktów spożywczych. W paczki styropianowe pakowany jest zwłaszcza sprzęt elektroniczny i AGD. Innym rozwiązaniem jest użycie popularnych wypełniaczy, takich jak: granulat styropianowy, wkładki styropianowe czy folia bąbelkowa. Chętnie wybierana jest zwłaszcza folia bąbelkowa, która doskonale amortyzuje wszelkie wstrząsy i skutecznie zabezpiecza zawartość paczki przed naruszeniem. Oprócz tego nadaje się także do ochrony przedmiotów o nietypowym kształcie. Wypełniacze są koniecznością podczas pakowania towarów, gdyż zapewniają im stabilizację i tworzą warstwę ochronną, która dobrze spełnia swoje zadanie, zabezpieczając zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi.

4. Szczelne zamknięcie pudełka

Następną bardzo ważną czynnością jest dokładne i szczelne zamknięcie pudełka. Do tej czynności sprawdzi się zwłaszcza mocna taśma do pakowania paczek o szerokości co najmniej 5 cm czy też taśma spinająca. Należy nią zakleić wszystkie boki i klapy, po czym nakleić taśmę dookoła pudełka po obu stronach. Odradza się natomiast korzystania z taśm maskujących, ostrzegawczych czy taśmy biurowej. Ciekawą propozycją są też pudełka fasonowe, które posiadają własne zamknięcie, które nie wymaga zastosowania taśm pakowanych. Taka paczka z pewnością dotrze do klienta nienaruszona. Tak szczelnie zapakowania przesyłka nie otworzy się w transporcie i bezpiecznie dotrze w swoje miejsce docelowe. Nie ma też ryzyka, że jej zawartość wysypie się w sortowni i przepadnie.

5. Etykietowanie paczki

Ostatnią ważną czynnością jest naklejenie na paczkę listu przewozowego. Trzeba mieć na uwadze, żeby umieścić go w widocznym dla kuriera miejscu. Ponadto, niezwykle ważne jest to, aby został on zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zalaniem wodą. Właśnie do tego służą koperty na list przewozowy, chociaż można go także zakleić transparentną taśmą klejącą. List przewozowy nie może jednak znaleźć się pod folią stretch, bo uniemożliwi ona jego odczytanie i zeskanowanie. W przypadku wysyłki delikatnych rzeczy warto też zastosować specjalne oznaczenia. Na kartonie można więc umieścić informację dla kurierów, w postaci etykiet „Ostrożnie, nie rzucać”, „Ostrożnie, szkło”.

MZPack - producent kwadratowych tub wysyłkowych

Ubezpieczenie przesyłek

Osoby, które są zapewnić przesyłce maksymalne bezpieczeństwo i obawiają się jej uszkodzenia, mogą zdecydować się na usługę dodatkowego ubezpieczenia. Co ważne, nie jest ona zbyt kosztowna, jednak stanowi dodatkowe ubezpieczenie przed ewentualną stratą. Jeżeli doszłoby do uszkodzenia przesyłki, wówczas odbiorca może złożyć reklamację i jeśli zostanie ona pozytywnie rozpatrzona przez daną firmę kurierską, wówczas wypłacana jest określona kwota ubezpieczenia.

Dostępnych jest wiele sposobów na to, aby bezpiecznie zapakować wysyłane towary w taki sposób, żeby zostały dostarczone w stanie nienaruszonym do odbiorcy. Różnego rodzaju akcesoria do pakowania przesyłek można znaleźć u producenta opakowań mzpack. W ofercie mzpack znajdują się kartony, folie bąbelkowe, folie stretch, taśmy samoprzylepne i wiele więcej. Warto zdecydować się na wysokiej jakości materiały do pakowania, które okażą się wytrzymałe i trwałe, a co za tym idzie, spełnią swoją funkcję.

Nasze produkty do pakowania

Przedstawiciele handlowi

1

Justyna Gorobec

794 973 000

justyna@mzpack.pl

Obsługa województw:

- pomorskie
- kujawsko-pomorskie
- wielkopolskie
- łódzkie
- świętokrzyskie
2

Marta Góralska

794 002 789

marta@mzpack.pl

Obsługa województw:

- zachodnio-pomorskie
- lubuskie
- dolnośląskie
- opolskie
- śląskie
- młopolskie
- podkarpackie
- lubelskie
3

Anna Olszewska

731 000 958
ania@mzpack.pl

Obsługa województw:

- warmińsko-mazurskie
- podlaskie
- mazowieckie