W trakcie transportowania ładunków na paletach zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia towaru w trakcie przewozu. Najważniejszym zadaniem jest więc wybranie odpowiednich zabezpieczeń oraz zastosowanie ich w taki sposób, aby palety dotarły do miejsca docelowego bezpiecznie – całe i bez jakichkolwiek uszczerbków. Wbrew pozorom, niewiele osób wie, jak tego dokonać i co zrobić, żeby uniknąć zniszczeń. Sposobów jest naprawdę sporo, dlatego warto je poznać, aby nie martwić się o transportowany towar. Jak zatem zabezpieczać ładunki na paletach? Co zrobić, aby uniknąć wysokich kosztów związanych ze zniszczeniem ich w trakcie drogi? Sprawdź!
Sposoby na zabezpieczenie towaru na palecie
Transportowanie różnego rodzaju towarów i mniejszych lub większych gabarytach to właściwie codzienność, nic nowego. Wysyłka produktów to dość popularny sposób na to, aby dostarczyć je do zamawiającego. Zdecydowana większość takich ładunków jest przewożona na specjalnych paletach, czyli tak zwanych platformach (najczęściej wykonanych z drewnianych desek), które posiadają sztywne i ustabilizowane podłoże. Europalety świetnie nadają się do załadowania ładunków ciężkich, a także tych nieco mniejszych, lżejszych i drobniejszych. Mimo to, same rzeczone palety nie są wystarczające do pełnego zabezpieczenia ładunków. Może się bowiem zdarzyć, że towar zsunie się z nich i ulegnie zniszczeniu. Istotne jest także zastosowanie innych sposobów zabezpieczających, mniej lub bardziej skomplikowanych, dzięki którym ładunek dojdzie do miejsca docelowego bez jakichkolwiek uszczerbków.
Warto jednocześnie pamiętać, że przepisy jasno określają, na kim spoczywa obowiązek zabezpieczenia towarów. Otóż, odpowiedzialnymi są nadawca albo odbiorca. W szczególności jednak szala przechyla się na stronę nadawcy, bowiem to on musi zastosować odpowiednie sposoby zabezpieczające i właściwie zapakować ładunek, aby ten dotarł do odbiorcy w stanie nienaruszonym. Przewoźnik natomiast – niejako pośredniczący między dwiema stronami – musi sprawdzić, czy towar jest właściwie rozmieszczony na palecie i nie stwarza niebezpieczeństwa, zanim przyjmie go do transportu. Jeśli ładunek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i nie jest właściwie chroniony, przewoźnik może odmówić przyjęcia go do przewozu. Mimo to, należy pamiętać także, że właśnie przewoźnicy powinni zadbać również o dodatkowe zabezpieczenia w pojazdach. Brak zachowania bezpieczeństwa może skutkować poważnym zagrożeniem nie tylko związanym z uszczerbkiem na wartości towarów, ale również dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.
Jak zatem zabezpieczyć właściwie towar? Jakie sposoby są najskuteczniejsze i czego unikać w trakcie załadowania ładunków?
Po pierwsze, piętrzenie ładunków
Piętrzenie ładunków jest jednym z najczęściej stosowanych „konstrukcji” w przypadku transportowania towarów. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystko można piętrzyć. Niektóre konstrukcje mogą spowodować dodatkowe zagrożenie, w związku z czym należy uważać. Co istotne, piętrzyć należy przede wszystkim w taki sposób, aby przesyłki najcięższe znajdowały się na samym spodzie palety, a najlżejsze – na samej górze. Jeśli nie zachowamy tej podstawowej zasady, możemy zniszczyć lekkie ładunki w dość szybki sposób.
Dla lepszej ochrony spiętrzonych paczek warto zastosować kątowniki i przekładki antypoślizgowe. Zapewnią one dobrą przyczepność towarów zarówno do podłogi, jak i do siebie, a także sprawią, że ładunek nie nie zsunie się w trakcie jazdy. Tego typu ochrona zwiększy również tarcie. Warto wspomnieć, że zarówno kątowniki, jak i przekładki, są skuteczne – wystarczy zastosowanie zaledwie dwóch sztuk, aby zagwarantować stabilność towarów, szczególnie tych ułożonych na wyższych „piętrach”.
Wciąż jednak konieczne jest to, aby pamiętać o tym, jakie towary można piętrzyć, a których kategorycznie nie wolno łączyć ze sobą w taki sposób. Istnieją bowiem takie, które nie mogą być wspólnie ładowane i układane warstwowo.
Po drugie, mocowanie palet
Kolejnym sposobem na zabezpieczenie palet z towarem jest oczywiście umocowanie ich w środku pojazdu, dzięki specjalnych i mocnych pasów spinających. Można dokonać tego także na przykład poprzez zastosowanie łańcuchów, lin ze stali, przegród nastawnych i tym podobne. Słowem – wszystkim, co uniemożliwi przez samowolne przesuwanie się w trakcie jazdy.
Niejednokrotnie do tego typu mocowania stosuje się również gumowe maty. Te kładzie się na podłodze, a na nich ustawia towar na paletach. Dzięki nim, ładunki nie przesuwają się. Przymocowane towary w trakcie transportu nie zmienią swojej pozycji ani nie zderzą się w wyniku gwałtownego hamowania czy szybkiego zwiększania prędkości. Tego typu dodatkowe sposoby na zabezpieczenie są dość popularne i z całą pewnością nie zaszkodzą. Mogą tylko pomóc.
Po trzecie, dobre palety
Z całą pewnością ogromny wpływ na bezpieczeństwo transportowanych ładunków mają dobrej jakości palety. Jeśli zastosujemy te, które są pęknięte, połamane, zbutwiałe, zgniłe albo uszkodzone – możemy być pewni, że towar nie dojedzie na miejsce w całości. Istotne jest zatem, aby dostosować je nie tylko pod względem jakości, ale również do tego, jakim środkiem transportu ładunki przewozimy. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów palet, na które należy zwrócić uwagę.
Przede wszystkim palety dzielą się ze względu na materiał, z jakich je wykonano. Najbardziej popularne są oczywiście drewniane, jednak coraz częściej można spotkać się także z paletami plastikowymi i metalowymi. Co więcej, istotne są też wymiary palet. Ten czynnik należy koniecznie dopasować do wymiarów ładunków. Nie mogą być bowiem mniejsze od towaru, bowiem przesyłki mogą spaść pod jazdy.
Palety drewniane dzielą się między innymi na palety otwarte, to jest europalety, zamknięte (zbudowane z czterech bloków połączonych deskami ze wszystkich stron), palety stringer (posiadają konstrukcję blokową ze wzmocnieniem bocznym i wycięciem specjalnym dla wideł) oraz palety dwuwejściowe, blokowe, o nazwie bearer.
Palety plastikowe są zdecydowanie rzadziej wybierane w stosunku do drewnianych. Mimo to, z całą pewnością do ich atutów należy lekkość. Konstrukcje ważą zdecydowanie mniej od europalet, ale równocześnie może zdarzyć się też, że są mniej wytrzymałe. Nie stosuje się ich zatem do ładunków tych z gatunku najcięższych. Warto wspomnieć dodatkowo, że plastikowe palety są ekologiczne – wszystko dlatego, że tworzy się je z materiałów recyklingowanych. Głównie są wykorzystywane do transportu żywności.
Palety metalowe natomiast są najbardziej wytrzymałe. Produkuje się je w zgodzie z wytycznymi palet drewnianych, ale konstrukcje potrafią utrzymać nawet najbardziej ciężkie produkty. W związku z tym wykorzystuje się je głównie w przemyśle hutniczym oraz motoryzacyjnym.
Po czwarte, dodatkowe zabezpieczenia
Oprócz palet, do zabezpieczania przesyłek używa się również innych, dodatkowych sposobów. Jednym z nich jest oczywiście folia stretch, którą owija się paczki, aby wzmocnić niejako ich konstrukcje. Dzięki nim, przesyłki są ustabilizowane. Z ich pomocą można zdecydowanie zminimalizować ryzyko uszkodzenia paczek, a równocześnie uchronić je przed brudem, wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, dodatkowo kolorowe folie stretch ochraniają ich zawartość i ukrywają przed innymi. Są one sprężyste i lekkie, a dodatkowo kleją się do siebie, dzięki czemu nie odkleją się w trakcie transportu. Często można je też spotkać w magazynach.
Folia bąbelkowa jest dość prosta w budowie. Dzięki – jak sama nazwa wskazuje – bąbelkom wypełnionymi powietrzem, materiał w trakcie uderzenia nie uszkadza się. Można nimi owijać nawet najbardziej nieregularne ładunki, a także stosować do wypełniania pustych miejsc w środku paczek.
Tuby wysyłkowe najczęściej stosuje się do zabezpieczania artykułów drukowanych, najczęściej wielkoformatowych. Mowa tutaj zarówno o plakatach, fototapetach, jak i kalendarz. Ich tekturowe ścianki chronią zawartość w środku przed zgnieceniem, uszkodzeniem i innymi wypadkami. Z chęcią korzystają z nich sprzedawcy, którym zależy na tym, aby produkt dotarł do klienta w nienaruszonym stanie. Rzeczone tuby dzielą się na kwadratowe i okrągłe. Najczęściej wybierane są okrągłe, jednak to kwadratowe zyskują coraz większą popularność. Przede wszystkim dlatego, że posiadają one regularny kształt, w związku z czym przesyłka jest zdecydowanie tańsza niż w przypadku tub o kształcie okrągłym.
Taśma PET to kolejny sposób na zabezpieczanie ładunków i towarów o różnych gabarytach i ciężarach. Przede wszystkim wyróżnia się doskonałą sprężystością i wytrzymałością. Dodatkowo jest rozciągliwa. Można nią owinąć przesyłki, a w trakcie transportu istnieje pewność, że zaabsorbuje – w razie konieczności – uderzenia oraz odchylenia towarów. Co więcej, nie zrywa się zbyt łatwo. Wspomniane wcześniej kątowniki tekturowe doskonale nadają się do piętrzenia przesyłek. Narożniki natomiast są stosowane do ochrony rogów paczek.
Zabezpiecz towar z MZPack
MZPack to znany i ceniony producent opakowań, który istnieje na rynku od 2008 roku. Zajmuje się produkcją między innymi kątowników z litej tektury, narożników, taśm PP, taśm PET, folii stretch, palet i wiele, wiele więcej. Wszystkie produkty spełniają europejskie standardy, co potwierdzić może chociażby atest Instytutu Celulozowo-Papierniczego. Mogą być ponadto stosowane przy kontakcie z żywnością.
Reasumując, zabezpieczanie ładunków oraz towarów w trakcie transportu jest niezwykle istotnym i ważnym procesem. To właśnie od niego zależy to, czy przesyłki dotrą do odbiorcy w stanie nienaruszonym i bez jakiegokolwiek uszczerbku na ich wartości. Istnieje wiele sposobów, które można zastosować właśnie w celu ochrony paczek zarówno małych i lekkich, jak i tych o dużych gabarytach i ciężkich. Należy pomyśleć zatem o odpowiednim ich zastosowaniu, tak aby mieć pewność, że produkty nie ulegną zniszczeniu w trakcie przewożenia, gwałtownego hamowania ani wypadku. To istotne, bowiem wpływa również na opinię odbiorcy na temat nadawcy.