Folia stretch – jej rodzaje, zastosowania i krótka historia
Folia stretchowa jest przez ogromną ilość ludzi uważana za niezastąpioną. Najczęściej są to osoby pracujące w magazynach, przy handlu bądź transporcie, gdzie folia ta jest codzienną pomocą. Jednak zastosowanie folii polietylenowej wykracza poza wielkie firmy wysyłkowe i budownictwo. To coraz częściej artykuł gospodarstwa domowego, czy rolniczego. Ale skąd wziął się ten potrzebny milionom wynalazek?
Krótka historia powstania folii stretch
Jest rok 1898, jesteśmy w Niemczech, a główną rolę odgrywa chemik o nazwisku Hans Von Pechman. Dzięki podgrzaniu diazometanu, nasz naukowiec uzyskuje białą, woskową substancję. Współpracujący z naszym bohaterem Eugen Bamberger i Friedrich Tschimer po dokładnym przebadaniu tego zjawiska odkryli, że uzyskana substancja bazuje na grupie określanej polimetylenami. Lata później, a dokładniej w 1933 roku, zatrudnieni w brytyjskiej korporacji Imperial Chemical Industries, Eric Fawcett i Reginald Gibson dokonali syntezy tego związku na dużą skalę. Dwa lata później udało się opracować efektywny proces uzyskiwania polietylenu, bo tak właśnie nazwaną ową woskowatą masę. Metoda ta, opracowana przez przyszłego współtwórcę brytyjskiego programu nuklearnego, Michela Perrina, stała się podstawą przemysłowej produkcji polietylenu. Na przestrzeni kolejnych lat wielu naukowców przyczyniło się do jeszcze sprawniejszej produkcji folii stretch, abyśmy dziś mogli cieszyć się z tego produktu na co dzień.
Rodzaje folii polietylenowej
Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów stretchu, a każdy ma odrobinę inne przeznaczenie. Ze względu na charakter pakowania, wyróżnia się następujące rodzaje folii:
1. ręczne folie polietylenowe:
Czarna folia stretch – Odporna na przetarcia, dzięki wysokim właściwościom elastycznym i wytrzymałości jest idealna do bezpiecznego przewozu towaru na duże odległości. Kolejną zaletą jest na pewno to, że dzięki wewnętrznej warstwie klejącej pozwala na jeszcze lepszą stabilizację ładunku. Dzięki swojej barwie, dyskrecja towaru jest zawsze zapewniona. Wykonana z 3-warstwowej folii polietylenowej gwarantuje pewnego rodzaju ochronę przed złodziejami, ukrywając wartościowe przedmioty RTV i AGD.
Folia stretch o wysokiej wytrzymałości – jak sama nazwa wskazuje jest to folia, która jest niezwykle odporna na rozciąganie. Nadaje się na aplikacji również na ostre krawędzie. Jest wykonywana metodą podmuchu, dzięki czemu jest również odporna na niskie temperatury. Rozciąga się w 150% w obu kierunkach.
Folia transparentna stretch – głównym czynnikiem różniącym ją od folii czarnej jest jej przeźroczystość, co zdecydowanie ułatwia kontrole. Dzięki swoim trzem warstwom jest bardzo solidna. Występuje w dwóch długościach: 150m i 300m. Zastosowanie znajdzie w halach magazynowych i hurtowniach, gdzie będzie odpowiednia dla różnego rodzaju palet.
Wstępnie rozciągnięta folia pre-stretch – sprawdza się podczas owijania większych ładunków, jak i długiego magazynowania produktów. Dzięki zastosowaniu trwałego polietylenu, jest doskonała przy stabilizacji towaru. Niezastąpiona w budownictwie, magazynach, jak i w wysyłce produktów pocztą.
Folia w mini rolkach – szczególnie przydatna przy pakowaniu mniejszych produktów do wysyłki kurierskiej. Niezwykle dobrze zabezpiecza przed kurzem i zabrudzeniami. Zastosowanie znalazła też w szkółkach drzewnych przy owijaniu korzeni roślin na czas ich transportu. Przydatna w codziennych przeprowadzkach do zabezpieczenia drogocennych dla nas przedmiotów.
2. maszynowe folie stretch:
Folia przeźroczysta – przydatna wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby ukrywania zawartości pakunku. Silna, wytrzymała na przetarcia nawet przy pakowaniu produktów o ostrych krawędziach. Dzięki warstwie klejącej idealnie przylega do towaru.
Folia kolorowa – tu odwrotne zastosowanie, czyli głównie użytkujemy ją ze względu na potrzebę zakrycia towaru przed osobami nieupoważnionymi do jego oglądania.
Do czego najczęściej używamy folii polietylenowej?
Transport – głównym zastosowaniem w transporcie folii stretch jest zapewnienie stabilności przesyłce, szczególnie mowa tutaj o stretchowaniu całych palet. W taki sposób można zabezpieczyć towar każdej wielkości. Wspomniana kolorystyka folii pozwala nam na ukrycie przed nieupoważnionym wzrokiem swojego towaru przy jego transporcie. Folia ta pomaga również przy zabezpieczeniem pakunku przed zanieczyszczeniami i czynnikami atmosferycznymi.
Remonty – dzięki tej folii możesz zabezpieczyć meble przy malowaniu swojego salonu, aby nawet kropelka farby nie znalazła do nich drogi. Stretch przyda się też do ochrony każdej drogocennej rzeczy przez zanieczyszczeniami i kurzem.
Rolnictwo – stosowana do owijania kiszonek i pasz dla zwierząt, jak również do zabezpieczenia niewielkich roślin ozdobnych, drzew i krzewów, dlatego często stosuje się ją w szkółkach. Dwukolorowa folia stretch jest używana także przy produkcji grzybów, takich jak pieczarki i boczniaki oraz przy procesie regulacji wegetacji niektórych roślin, między innymi chryzantem.
Alternatywne zastosowania folii stretch:
W firmach kurierskich, gdy zamówienie klienta często składa się z wielu różnych produktów, folia polietylenowa pomaga w spakowaniu ich w zgrabną całość i bezpiecznym dostarczeniu paczki do odbiorcy.
Dzięki kolorystyce folii stretch, zamówienia, które chcemy utrzymać w dyskrecji, pozostaną niewidoczne.
Dzięki stabilizatorowi UV, folia ta sprawdzi się przy przewoźnictwie leków i kosmetyków, ponieważ uchroni ładunek przed promieniami słonecznymi.
Jest cenionym składnikiem recyklingowym.
W przemyśle spożywczym jest możliwa do zastosowania przy owijaniu między innymi mięsa, aby nie straciło swoich walorów smakowych i kolorystycznych.
W kosmetyce folia stretch jest wykorzystywania w modnej ostatnio pielęgnacji włosów naturalnymi olejkami, takimi jak arganowy, czy kokosowy. Po nałożeniu tychże olejków i owinięciu głowy ręcznikiem, owijamy ją jeszcze folią polietylenową, aby zapewnić skórze odpowiednią temperaturę, zwiększając tym wchłanianie się olejków przez włosy, co jest wskazane przy tych zabiegach kosmetycznych.
Stosowanie również w celach owinięcia całego swojego ciała, tak zwanego body-wrapingu, przy odpowiednich działaniach, pozwala na dobre efekty.
Zabezpieczanie prac plastycznych.
Skoro wiemy już tyle o historii folii polietylenowej, a więc folii stretch, a także znamy jej rodzaje i zastosowania (i to nie tylko te podstawowe), zostaje nam pytanie, gdzie znajdziemy dobrej jakości folię w dobrej cenie? A może przy okazji wspomożemy polską firmę? Odpowiedzą na to pytanie jest polski producent folii stretch MZPACK.
Firma MZPACK powstała w roku 2008 jako pośrednik w branży opakowaniowej, ale już po dwóch latach otworzyła własną produkcję, aby zostać konkurencyjnym producentem. Pierwszymi ich produktami był kątowniki z tektury litej, które były wtedy jeszcze niezwykle niedoceniany przez logistyków i producentów w Polsce, a są ogromnie przydatnym narzędziem przy zabezpieczaniu towaru i ładunków. Lata doświadczenia sprawiły, że w produkcji firma ta osiągnęła pełen profesjonalizm doceniony przez między innymi Instytut Celulozowo – Papierniczy, którego atesty potwierdzają możliwość wykorzystania wspomnianych kątowników również w kontakcie z pożywieniem. Jak sami mówią “Celem naszej firmy jest wprowadzenie do powszechnego zwyczaju profesjonalne opakowanego produktu, czy też bezpiecznie zapakowanej przesyłki”.
Oferta folii polietylowych (LLDPE, CAST) firmy MZPACK obejmuje wszystko, czego potrzebujesz do stabilizacji i ochrony produktów podczas transportu i pakunku, zarówno na paletach, przedmiotów o większej wielkości, jak i do użytku domowego. Bezpieczeństwo, jakie zapewnia folia stretch jest niezwykle ważne, szczególnie przy transporcie towaru, jak i jego magazynowaniu. Stretchowanie jest jedną z najbardziej ekonomicznych, jeśli nie przodującą w tym zakresie, formą zabezpieczenia wszelakich produktów, minimalizacji ryzyka uszkodzenia towarów, jednocześnie chroniąc towar przed zabrudzeniem i czynnikami atmosferycznymi. Prawidłowo dobrana folia stretch pozwala na bezpieczny transport wielu produktów począwszy od kartonów, przez listewki, materiały budowlane, szkło, a co najważniejsze wszystko to, co dla Ciebie najważniejsze. Zapobiega też zsuwaniu się produktów. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne. Kolorystyczna opcja folii polietylowej daje nam możliwość ukrycia towaru, jak i chroni go przed blaknięciem i innymi niebezpieczeństwami.
MZPACK oferuje oba główne rodzaje folii, a więc folia stretch ręczna, jak i maszynowa.
Folia stretch ręczna, która ma rozciąg do 150% oferowana jest w grubościach standardowych 17 mic, 20 mic, 23 mic i 30 mic. Waga jest zależna od potrzeb klienta, ale najczęstszymi wyborami są folie półtora-, dwu- i trzykilogramowe. Szerokości dostępne na potrzeby odbiorcy to 10, 12, 25 i 50 centymetrów. Jeśli chodzi o kolorystykę, MZPACK oferuje folie polietylowe bezbarwne (inaczej transparentne), w kolorze białym i czarnym.
Folia strech maszynowa, która ma rozciąg od 150 do 300 procent, stosowana jest przez klientów do owijania palet przy użyciu wszelakich typów owijarek. Grubości standardowe, jak i w folii ręcznej to 17 mic, 20 mic, 23 mic i 30 mic. Wybór szerokości powiększa się nam o dodatkową folię o wymiarze 70cm. Kolorystyka pozostaje wciąż transparentna, biała i czarna.
Wszystkie folie charakteryzuje lekkość i sprężystość, dzięki czemu idealnie opinają pakunki o różnych kształtach: regularnych i tych bardziej wymagających uwagi. Nie kleją się do siebie i doskonale chronią zabezpieczone towary. Z powodu niezwykle wysokiej wydajności i niskiej ceny, folie stretch są najtańszym dostępnym materiałem stosowanym do tych celów w budownictwie, transporcie i przechowywaniu jakiegokolwiek rodzaju towarów.
Możliwości wykorzystania folii polietylowej w życiu codziennym jest bardzo wiele. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jak dużo tych zastosowań znajdziemy i jak bardzo pożytecznym będzie dla nas wynalazek Hansa Von Pechmana i współpracujących nad projektem naukowców.