Folia bąbelkowa – wszystko czego o niej nie wiedziałeś

Folia bąbelkowa od producenta opakowań MZPack

Folia bąbelkowa

Nie ma chyba osoby, która się z nią nie zetknęła. Chociaż prosta i niepozorna, folia bąbelkowa na dobre zagościła w naszym codziennym życiu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego czym się ona charakteryzuje i jak szerokie ma zastosowanie. Zachęcamy do lektury, z której można dowiedzieć się wszystkiego o folii bąbelkowej!

Folia bąbelkowa – historia

Na początku warto zaznaczyć, że w Polsce nazwa „folia bąbelkowa” używana jest zamiennie ze sformułowaniem „folia pęcherzykowa„. Obie te nazwy są całkowicie poprawne i odnoszą się do tego samego przedmiotu.

folia babelkowa od producenta MZPack

Każdy z nas na co dzień styla się z folią bąbelkową. Czy jednak zastanawiamy się skąd się wzięła?

Na początku warto wspomnieć, że pochodzi ona (tak jak wiele rewolucyjnych wynalazków) ze Stanów Zjednoczonych. Początki folii pęcherzykowej sięgają połowy dwudziestego wieku, a dokładnie 1957 roku. Warto zaznaczyć, że pierwsze projekty dotyczyły specjalnej trójwymiarowej wypukłej tapety, której produkcja nigdy jednak nie doszła do skutku. Na szczęście na podstawie pierwotnego konceptu dwaj amerykańscy inżynierowie – Alfred Fielding i Marc Chavannes – opracowali folię bąbelkową, która bardzo szybko stała się swoistym fenomenem, bez którego po latach większość z nas nie wyobraża sobie rzeczywistości. Na początku jej zastosowanie było wyłącznie praktyczne, jednak z czasem coraz więcej osób zaczęło wykorzystywać folię pęcherzykową jako element rekreacyjny, który służy do rozrywki.

Folia pęcherzykowa – czym się charakteryzuje?

Folia bąbelkowa wykonana jest ze sprężystego i przezroczystego plastikowego materiału. Składa się z niewielkich wypełnionych powietrzem pęcherzyków powietrza, które rozmieszczone są na całej powierzchni folii w regularnych odstępach od siebie. To właśnie im folia pęcherzykowa zawdzięcza swoją nazwę. Chociaż w języku polskim dominują dwa wymienione już określenia, w kulturach anglosaskich ma ona dużo więcej stosowanych regularnie nazw. Bubble wrapping, bubble paper czy bubble pack to tylko niektóre z nich. Cechą absolutnie charakterystyczną dla folii bąbelkowej jest jej struktura. Nie tylko definiuje ona nazwę, ale także określa zastosowania, w jakich sprawdza się folia pęcherzykowa.

Obecnie rynek oferuje mnóstwo różnych wariantów folii bąbelkowej. Chociaż najbardziej popularna jest standardowa folia przezroczysta, z powodzeniem można wykorzystywać modele dostępne w różnych kolorach. Drogerie chętnie korzystają z folii w kolorze różowym, która doskonale sprawdza się także w sklepach z rzeczami dla dzieci.

Materiał folii pęcherzykowej charakteryzuje się elastycznością i miękkością, dlatego stosunkowo łatwo dopasować go do kształtu różnych przedmiotów. Dzięki temu jest ona doskonałą ochroną przed uszkodzeniami, drganiami czy upadkami produktów na przykład podczas transportu. Warto także wspomnieć o tym, że folia pęcherzykowa jest wodoodporna. Chroni nie tylko przed wodą, ale także zakurzeniem i innymi zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Fenomen folii bąbelkowej

Można śmiało powiedzieć, że folia bąbelkowa to nie tylko przydatny i praktyczny element, który pomaga ochronić towary przed uszkodzeniem. W ostatnich czasach osiągnęła ona niemal kultowy status. Ludzie na całym świecie używają jej w celach rekreacyjnych w różnego rodzaju grach, zabawach i aktywnościach relaksacyjnych. O tym jak duży fenomen folia pęcherzykowa stanowi w kulturze może świadczyć chociażby międzynarodowe święto, które ustanowiono na jej cześć. Co roku 27 obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day, czyli w wolnym tłumaczeniu Dzień Doceniania Folii Bąbelkowej. Jest to chyba wystarczający dowód, który tylko potwierdza fakt, że folia bąbelkowa zyskała w naszym społeczeństwie status kultowy. Doceniono także jej właściwości terapeutyczne. Według niektórych psychologów minuta pękania folii pęcherzykowej odpowiada trzydziestu trzem minutom relaksującego masażu. Trudno więc dziwić się, że setki tysięcy osób na świecie nie wyobraża sobie życia bez niej.

Wszystkie zastosowania folii bąbelkowej

Jak już zostało wspomniane, folia bąbelkowa ma wiele przydatnych zastosowań, które wykorzystywane są przez osoby prywatne i przedsiębiorstwa na całym świecie. Jedne są powszechnie znane, o innych niewiele osób dotąd słyszało. Wszystkie natomiast są praktyczne i funkcjonalne, dlatego w razie potrzeby warto mieć je w zanadrzu.

Folia bąbelkowa idealny materiał do pakowania

Jedno z najpopularniejszych zastosować folii bąbelkowej to zabezpieczanie ochrona przesyłek. Folia zabezpiecza towar przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, a także wodą i kurzem. Trudno wyobrazić sobie wysyłanie paczek z delikatnymi towarami bez folii pęcherzykowej jako zabezpieczenia.

Wypełnienie paczek, folią bąbelkową

Istnieją różne formy wypełniania wolnego miejsca w paczkach. Niekiedy stosuje się do tego tak zwane „czipsy”, jednak folia bąbelkowa jest równie skuteczna i wygodniejsza, ponieważ po otwarciu paczki mamy pewność, że jej zawartość nie rozsypie się i nie będzie problematyczna dla odbiorcy.

Termoizolacja

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że folia bąbelkowa była także używana do termoizolacji ścian i dachów. Ma na to wpływ stosunkowo duży opór cieplny tego materiału. Folia pęcherzykowa wchodząca w skład warstwy izolacyjnej sprawia, że nie pochłania ona energii, ale za to sprawia, że jest ona odbijana.

Folia bąbelkowa- zabezpieczenie roślin przed warunkami atmosferycznymi

Z szerokiej gamy zastosowań folii pęcherzykowej jednym z najmniej znanych jest fakt możliwości użycia jej do zabezpieczania roślin przed niskimi temperaturami. Z tego rozwiązania korzysta wielu miłośników ogrodnictwa. Należy jednak zaznaczyć, że zastosowanie foli bąbelkowej w ochronie roślin przed mrozem może znacząco ograniczyć dostęp powietrza. W celu uniknięcia tego przykrego skutku ubocznego warto zawczasu wykonać w folii kilka otworów.

Wsparcie przy przeprowadzkach

Elastyczność i miękkość folii bąbelkowej przychodzi nam z pomocą także podczas przeprowadzek. Wszyscy wiemy, że jest to proces, podczas którego bardzo łatwo o zarysowania i innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Folia bąbelkowa może skutecznie zabezpieczyć meble i cenne przedmioty.

Koperty bąbelkowe

Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań folii pęcherzykowej są znane pewnie każdemu koperty bąbelkowe. Są one niemal niezastąpione w sytuacji, kiedy musimy przesłać niewielką przesyłkę z wyjątkowo delikatnym przedmiotem. To doskonała propozycja dla osób, które muszą przesłać w paczce wyjątkowo delikatny przedmiot – na przykład elektronikę, biżuterię lub szklane elementy. Dzięki temu dostawa będzie całkowicie bezpieczna.

Folia bąbelkowa jako zabezpieczenie basenu

To ciekawe rozwiązanie jest bardzo popularne na zachodzie. Zabezpieczenie ogrodowego basenu za pomocą folii pęcherzykowej jest najtańszą i bardzo skuteczną tego metodą. Wystarczy rozłożyć folię na powierzchni basenu. Będzie ona unosić się i chronić wodę przed wychłodzeniem oraz obecnością niepożądanych insektów.

Rekreacja

Nie można pominąć rekreacyjnego potencjału foli pęcherzykowej. Specjaliści przekonują, że zabawa folią działa antystresowo, a jej jedna minuta odpowiada nawet półgodzinnemu masażowi relaksacyjnemu. Poza tym folia może stanowić doskonałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Obchodzony każdego roku w styczniu Bubble Wrap Appreciation Day zrzesza miłośników tego niezwykłego materiału.

Folia bąbelkowa od firmy MZPACK – dlaczego warto?

Firma MZPACK istnieje na rynku od ponad dekady. W ciągu tych lat najpierw funkcjonowała jako pośrednik, a następnie rozpoczęła produkcję własnych produktów. Długotrwałe doświadczenie w branży pozwoliło firmie osiągnąć europejskie standardy i pełen profesjonalizm w produkcji opakowań produktów. Specjaliści z MZPACK służą radą w kwestii dobrania odpowiednich zabezpieczeń do paczek i dobierania odpowiednich materiałów.

Jeżeli planujemy zaopatrzyć się w folię pęcherzykową, firma MZPACK jest adresem, pod który zdecydowanie warto się zgłosić. Otrzymujemy bowiem nie tylko produkt najwyższej jakości, ale także pełne wsparcie doświadczonych i znających się na rzeczy profesjonalistów.

Nasze produkty do pakowania

Przedstawiciele handlowi

1

Justyna Gorobec

794 973 000

justyna@mzpack.pl

Obsługa województw:

- pomorskie
- kujawsko-pomorskie
- wielkopolskie
- łódzkie
- świętokrzyskie
2

Marta Góralska

794 002 789

marta@mzpack.pl

Obsługa województw:

- zachodnio-pomorskie
- lubuskie
- dolnośląskie
- opolskie
- śląskie
- młopolskie
- podkarpackie
- lubelskie
3

Anna Olszewska

731 000 958
ania@mzpack.pl

Obsługa województw:

- warmińsko-mazurskie
- podlaskie
- mazowieckie