Jak duże znaczenie dla firm ma odpowiednie pakowanie do wysyłki?

Taśmy samoprzylepne od producenta opakowań i zabezpieczeń wysyłek

W pierwszej chwili może się wydawać,  że sposób pakowania paczek czy tym bardziej wykorzystany rodzaj taśmy samoprzylepnej to marginalne kwestie. Wcale tak nie jest! Poniżej 8 ważnych kwestii, które powinni rozważyć właściciele małych i dużych firm.

Taśma samoprzylepna- Paczka świadczy o firmie

Narzekania na kurierów i źle zapakowane paczki mają osobne grupy i fora w internecie. Klienci skarżą się na przemokłe, pogniecione paczki i uszkodzoną zawartość.  Jeszcze kilkanaście lat temu sam fakt oferowania wysyłki do domu był dużym plusem w oczach klientów. Dziś samo to nie wystarczy. Wiele osób zwraca uwagę na to, czy paczka dochodzi cała, bez rozerwanej taśmy samoprzylepnej czy zagniecionych rogów. Szczególnie w sklepach premium jest to ważne. Klienci oczekują pięknie zapakowanych zakupów, a niedbała wysyłka i pognieciona paczka psują to wrażenie. Obecnie sama paczka też świadczy o firmie. Po drodze zetkną się z nią dziesiątki pracowników sortowni, poczty czy kurierzy. Każdy z nich przy okazji będzie wyrabiał sobie zdanie o firmie na podstawie tego, jak prezentuje się jej wysyłka. Warto pamiętać, że obecnie paczki coraz częściej trafiają do punktów odbioru w sklepach, kioskach czy punktach usługowych. Tam leżą często na widoku i również przyczyniają się do wizerunku firmy w oczach pracowników i klientów. Niektóre taśmy samoprzylepne, jak oferowana przez Mzpack taśma akrylowa, są ekologiczne. Podobnie jest z różnymi kartonami. Klienci coraz częściej pytają o takie rzeczy, szczególnie w sklepach z produktami ekologicznymi.

Odpowiednio  zabezpieczona paczka dotrze do adresata

Jest też prozaiczny czynnik. Odpowiednio zabezpieczona paczka na pewno dotrze do adresata.  W wysyłkach międzynarodowych, ale nie tylko, zdarza się, że paczki nie dochodzą, bo są niewłaściwie zabezpieczone. Czasem po prostu nie przyjmie ich firma kurierska, która ma własne standardy co do zastosowania zabezpieczeń. Gorzej, jeśli nie zawinięta w taśmę samoprzylepną paczka otworzy się po drodze lub rozerwie. Tego typu przypadki to strata dla firmy, której przepada uszkodzony towar, a jednocześnie musi ona zwrócić pieniądze klientowi, który nic nie dostał. Jeśli chodzi o standardy różnych firm kurierskich odnośnie pakowania wysyłek, to większość z tych zasad jest racjonalna. „Nie przechodzą” tylko te paczki, które mają wyjątkowo wymyślne czy nietrafione opakowanie. Wówczas paczkę trzeba przepakowywać jeszcze w punkcie nadania, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami na taśmę dwustronną czy zabezpieczenia, i stratą cennego czasu. Jednolity sprzęt i standardy pakowania w firmie pomagają uniknąć takich sytuacji i pakować szybko i efektywnie.

Hurtowy zakup taśmy samoprzylepnej to spory zysk

W firmach, w których wysyłka paczek do niedawna nie była priorytetem w działalności, często traktowana jest po macoszemu. Zdarza się, że przesyłki są pakowane spontanicznie za pomocą takich materiałów, jakie są pod ręką. Brak systemów, które określają, jak pakować duże gabaryty, a jak płaskie zeszyty czy książki. Wszystko to sprzyja utracie cennego czasu i dodatkowymi wydatkami, ponoszonymi za każdym razem, gdy robione są zakupy materiałów pakowych. A przecież można hurtowo kupować choćby odpowiednie taśmy samoprzylepne dwustronne i zwyczajne, kartony czy markery. Wówczas będzie o wiele taniej, a potrzebne materiały będą zawsze pod ręką. Klienci nie będą mieli dysonansu poznawczego, jaki czują, gdy paczka od danej firmy za każdym razem wygląda inaczej i jest inaczej zapakowana. To też usprawnia pracę załogi, która nie musi martwić się, jak i w co pakować, a także – czy nie zabraknie materiałów.

tasmy samoprzylepne

Taśma samoprzylepna ma znaczenie dla atmosfery w pracy?

To może wydawać się absurdem, ale tak rzeczywiście jest! Taśma samoprzylepna może mieć wpływ na panującą w pracy atmosferę, a nawet na samopoczucie pracowników. Aby zrozumieć, dlaczego, wystarczy przypomnieć sobie charakterystyczny dźwięk, jaki wydaje odwijana z rolki tradycyjna taśma samoprzylepna. Głośnego skrzypienia i trzasku nie da się wyciszyć, odkręcając taśmę z rolki wolniej, a zresztą w codziennym funkcjonowaniu biura nie ma też czasu na powolne odklejanie taśmy. Choć problem w pierwszej chwili wygląda na marginalny, wystarczy wyobrazić sobie, co czują pracownicy, którzy taki dźwięk słyszą przez wiele godzin każdego dnia. Dość trudno zagłuszyć go rozmową czy muzyką, a nawet muzyką ze słuchawek na uszy. Przede wszystkim jednak dźwięk ten jest wielokrotnie powtarzany w ciągu dnia, niespodziewany, głośny i mało przyjemny, a przez to irytujący. W ofercie specjalistycznych sklepów, takich jak Mzpack, są jednak taśmy…ciche! To rodzaj przeznaczony specjalnie do masowego pakowania. Wiadomo, że pakowanie od czasu do czasu za pomocą zwykłej taśmy samoprzylepnej nie przeszkadza, jednak już przy wysyłce masowej może być bolesna dla uszu pracowników. Nie mówiąc o sytuacji, gdy w jednej hali na raz pakuje kilkadziesiąt osób… Choć odnośnie zastosowań domowych trzeba też pamiętać, że np. sprzedawca z Allegro, który pakuje w domu wiele paczek dziennie a ma małe dziecko, też powinien zainwestować w cichą taśmę samoprzylepną.

Różne zastosowania konkretnych taśmy samoprzylepnej w biurze

Warto więc wiedzieć, jakie są różne rodzaje taśm samoprzylepnych jedno- i dwustronnych i jak z nich korzystać:

  • taśma akrylowa – przyjazna środowisku podczas produkcji i w użyciu.
  • taśma hot-melt – dzięki odporności na wilgoć i dużej silne klejenia idealna, gdy paczce nie może zaszkodzić wilgoć.
  • taśma solvent – wytrzymała na niskie temperatury i mocna, więc idealna np. do pakowania w chłodni.

Spośród nich warto jeszcze wyróżnić dwa rodzaje:

  • taśma cicha.
  • taśma dwustronna – przydaje się w biurach i do sklejania dwóch elementów.

Jak widać, wybór taśmy też ma duże znaczenie dla efektywności w poszczególnych zastosowaniach. Zazwyczaj brak zadowolenia z wybranej przez siebie taśmy wiąże się właśnie z prozaicznym czynnikiem, jakim jest zły dobór taśmy do danego celu.

Polskie czy zagraniczne taśmy samoprzylepne?

Kwestia lokalnej produkcji czy dystrybucji od lat była na drugim planie. Ostatnia sytuacja związana z sytuacją na świecie pokazała jednak, czym kończy się lokowanie całego łańcucha dostaw za granicą, a konkretnie – w Chinach. W sytuacji awaryjnej okazało się, że banalne sprzęty takie, jak jednorazowe maseczki czy gumowe rękawiczki, są produkowane w Chinach. Przy jakichkolwiek problemach globalnych, dostawy mogą z dnia na dzień się załamać. Sytuacja z maseczkami pokazała, że lepiej nie zakładać,  iż taki los ominie inne proste elementy znane z codziennego życia jak taśma samoprzylepna czy karton na paczki. Dlatego tak ważna jest współpraca z polską, lokalną firmą. Również po to, by wspierać się nawzajem w codziennych trudach prowadzenia biznesu w Polsce. Dodatkowym plusem jest powierzenie kwestii zakupu zabezpieczeń czy taśm dwustronnych fachowcom. Obecnie zdarza się, że szefowie firm próbują ominąć tradycyjne kanały sprzedaży. Sięgają po „tańsze” zamienniki produktów z internetowych azjatyckich targowisk. Nierzadko okazuje się, że produkt, który dociera na miejsce, różni się od tego ze zdjęcia, nie nadaje do polskich warunków lub jest kiepskiej jakości. Takie wpadki odbijają się na wizerunku firmy i w dłuższej perspektywie nie prowadzą do oszczędności.

Jak dobrać kolor do zastosowania?

Zakup profesjonalnych taśm samoprzylepnych pozwala na większą personalizację, jeśli chodzi o wybór koloru czy rodzaju taśmy. Brązowe taśmy jedno- i dwustronne świetnie sprawdzają się przy klasycznych paczkach. Wykonane z kartonu mają ten sam kolor, więc całość wygląda spójnie.  Sprawdzają się też w magazynach, gdzie kolor przy pakowaniu ma drugorzędne znaczenie.

Jeśli prezentacja ma duże znaczenie, a opakowanie jest przemyślane, wtedy lepsza będzie przezroczysta taśma. Nie zaburzy ona kolorystyki papieru pakowego czy pudełka. Przezroczysta taśma dwustronna ułatwia też dyskretne podklejenie paczki czy zabezpieczenie dowolnego elementu. W ofercie Mzpack są też taśmy z nadrukiem. Pozwalają one na jeszcze bardziej eleganckie pakowanie z użyciem logo firmy czy taśmy z wybranym hasłem.

Nasze produkty do pakowania

Przedstawiciele handlowi

1

Justyna Gorobec

794 973 000

justyna@mzpack.pl

Obsługa województw:

- pomorskie
- kujawsko-pomorskie
- wielkopolskie
- łódzkie
- świętokrzyskie
2

Marta Góralska

794 002 789

marta@mzpack.pl

Obsługa województw:

- zachodnio-pomorskie
- lubuskie
- dolnośląskie
- opolskie
- śląskie
- młopolskie
- podkarpackie
- lubelskie
3

Anna Olszewska

731 000 958
ania@mzpack.pl

Obsługa województw:

- warmińsko-mazurskie
- podlaskie
- mazowieckie